Kształt Wody
Człowiek badający naturę staje się równie bezlitosny jak ona.
Zapewne większość z was przekonała się na własnych skórach, że książki, które powstają na podstawie filmu lub film powstały na ramach książki, nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Jedynie wszystkie części Harrego Pottera czy Hobbita zostały idealnie odwzorowane. Natomiast, duży szacunek należy się reżyserowi Guillermo del Toro, jak i autorowi książki Kształt Wody. Daniel Kraus jak i Gullermo idealnie synchronizowali się i w naprawdę piękny sposób ukazali nam potęgę prawdziwej miłości i przyjaźni. Jeśli naprawdę zastawiacie się nad wyborem tej książki, to liczę na to, że moja recenzja tylko jeszcze bardziej zachęci Cię do sięgnięcia po tą niezwykłą książkę.
Fabuła
W wojskowym
ośrodku badawczym OCCAM przyjmuje się osoby z marginesu społecznego, m.in.
wśród nich znajdę się Elisa Espasito oraz Zelda. Pierwsza z nich jest niemową,
druga z kolei jest murzynką, pracują razem dla OCCAM jako tanio opłacane
sprzątaczki. Wykonujące ciężką pracę, a w zamian nie otrzymują nawet słowa
pochwały. Obie kobiety są w stosunku do siebie jak siostry. Pomagają sobie i
wzajemnie sobie ufają. Pewnej nocy Elisa w kapsule zauważa coś bardzo dziwnego,
wtedy jeszcze nie jest pewna, że istotą badań jest stwór morski. Z czasem
kobieta zachwyca się tą istotą, która nie zwraca uwagi na to, że ona nie mówi,
że jest zwykła sprzątaczką, na dodatek on nie wykorzystuje jej, ani nie osądza.
Gdy wieź miedzy nimi wzrasta Elisa znajdzie się w pułapce, musi podjąć decyzje,
które wymagać od niej będą całkowitego poświęcenia. Na drodze ku upragnionemu
szczęściu, stanie Strickland, okrutny mężczyzna, któremu bardzo daleko do
humanitarnego postępowania. Jest potworem w ciele człowieka, który pragnie
nieść tylko śmierć i zgubę. Czy w świecie pozbawionym miłości, współczucia
można znaleźć światło dobra? Czy ocalenie jednego istnienia będzie warte
poświęcenia wszystkiego?
Wszyscy jesteśmy zrobieni z gwiezdnego pyłu... Jeśli niektórzy z nas dopna swego i nasze kraje wystrzelą głowice bojowe, to wszyscy powrócimy do gwiednego pyłu.
Książka podzielona jest na kilku narratorów, dzięki czemu jest nam zdecydowanie łatwiej zrozumieć poczynania i życie bohaterów. Cała akcja rozgrywa się w latach 60. 70. kiedy to świat był naprawdę okrutny. Pierwszą postacią jest Elisa Espasito. W życiu doznała naprawdę okropnych upokorzeń, na dodatek przez to, że jest niema czuje się wyobcowana, jakby to życia, nie było w pewnym stopniu jej częścią. Jednakże nadal jest ona ciepłą i dobrą osobą, która nie potrafi patrzeć na krzywdę i cierpienie innych. Całe życia była samotna, nigdy nie była szanowana ani kochana, tak jak tego zawsze chciała. Całe otoczenie skazało ją na stratę. Pracowała w rządowym ośrodku jako zwykła sprzątaczką, na którą nikt, ale to kompletnie nikt nie zwracał uwagi. Dla innych nawet nie istniała. Miała całą masę kolorowych butów, które zakładała do pracy, traktowała je jak swego rodzaju manifest, pragnęła w ten sposób udowodnić nie tylko sobie, ale i innym, że nadal żyje i nadal ma prawo wyrażać własne słuszne poglądy. Rihard Strickland jest wojskowym, który jest człowiekiem bardzo brutalnym i niehumanitarnym. To on w zakamarkach Amazonii odkrył i sprowadził wodną istotę do Baltimore. Każda wojna sprawiała, że coraz bardziej pochłaniały go ciemności, był niemal szaleńcem, którego opętało pragnienie odnalezienia Deus Braqui, czyli naszego wodnego stworzenia. Z biegiem czasu zaczęły go męczyć koszmary, tratował tą istotę jako cel, który miał na celu zniszczenie jego życia. Kolejną postacią jest żona Stricklanda Elaine. Z mężem miała dwójkę dzieci, chłopca i dziewczynkę. Ona jednakże jak na tamte czasy pragnęła usamodzielnić się i stać się kobietą samowystarczalną, co jej mężowi bardzo nie odpowiadało. Zelda jest ciemnoskórą kobietą, wraz z Elisą były dla siebie jak siostry. Zelda rozumiała język migowy, którym posługiwała się Elisa, dzięki czemu żadna z nich nie czuła się samotna. Giles był sąsiadem Elisy, malarzem w podeszłym wieku. Na koniec mamy jeszcze dr. Hoffstetlera, który badał obiekt. Jak zauważyliście mamy całą gamę postaci, które całkiem dużo wnosiły do całej fabuły.
Przez całą książkę czułam się jakbym, płynęła, narracje były prowadzone w prawdziwy i realny sposób. Wyglądało to czasami, tak jakby ktoś snuł nam opowieść,a my byliśmy wpatrzonymi i oszołomionymi słuchaczami, którzy pochłaniali i spijali każde słowo z ust naszego mówcy. To było naprawdę wciągajcie zjawisko. Z zaciekawienie odkrywałam i przewijałam każdą następną stronę, nie mogąc doczekać się końca tej opowieści.
" Rob to co każe Ci serce. Za wszelką cenę podążaj za swoim sercem."
Na dodatek jest to książka, z tych co uczą i rozwijają naszą wyobraźnię. Stajemy się po takiej książce ludźmi innymi. W końcu mamy poczucie jakbyśmy sami byli czynni uczestnikami, a na naszych barkach miało spoczywać życie istoty niesamowitej i niezwykłej. Czyż to nie jest cudowne kiedy możemy całkowicie oddać się jakieś książce, powierzając jej nie tylko nasz czas, ale i samych siebie.
We wszystkich książkach spotykamy się z wątkami miłosnymi, w romansach, ta miłość jest wyidealizowana, piękna, w fantastyce ludzie zazwyczaj miłość traktują jako krótkotrwały element, który zostanie im odebrany w momencie, kiedy wkroczą na ścieżkę wojen i ciągłych walk i śmierci. Natomiast w tej książce, ta miłość jest znacznie odmienna od tej którą możemy dostrzec tak naprawdę wszędzie. Niby zwykła, stereotypowa opowieść, o pięknej zakochującej się w bestii, ale jednak to tak nie wygląda. Ta miłość była prawdziwa i nade wszystko strasznie silna i nierozerwalna. Kształt Wody mówi nam o tym, abyśmy nauczyli się patrzeć sercem. Nie każda istota, traktowana jako potwór, taka właśnie jest. „Kształt
wody” jest piękną baśnią opowiadająca nie tylko o głębokim uczuciu, ale również
pokazuje trudy w poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Jednocześnie jest to
opowieść o istocie człowieczeństwa. Film dotyka problematyki postrzegania życia
a nawet innych form ludzkich. Zadaje pytania, które pozostawione zostały bez
odpowiedzi. Czy mamy prawo decydować o tym kto zasługuje na śmierć, a kto
zalicza się do jednostki wybitnej? Czy jako zwykłe istoty mamy obowiązek
uznawać się za bogów?
Podsumowując,
jeśli nie obce są wam książki pełne fantastycznych elementów, miłości „Pięknej i
Bestii” które i tak zmuszają na koniec do snucia refleksji na temat losu i egzystencji
ludzkiej. To jest to książka, jak najbardziej dla Was. Posada wszystko to, co tak zachłannie poszukujemy i co cenimy w każdych książkach. A mianowicie, element zaskoczenia.
Powiem krótko : książka w sam raz dla mnie :) Szczególnie ze względu na element zaskoczenia :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Cię zachęciłam do sięgnięcia po tę książkę, a mogę Cię tylko zapewnić, że jest to piękna i niesamowita historia.
UsuńFilm jak dla mnnie tragiczny. Zdecydowanie zniechęcił mnie to przeczytania książki :(
OdpowiedzUsuńRównież uważam, że film był dość niesmaczny i okropny, jednakże książka a film jest jak niebo a ziemia. Uwierz mi, książka zdecydownaie przedstawia pięknijeszy i ciekawszy świat, napisana jest w cudowny sposób.
UsuńChciałam się wybrać na film do kina, ale jakoś nie wyszło. W sumie to może dobrze, bo wolę rozpoczynać swoją przygodę od książek. :)
OdpowiedzUsuńTo dobrze, że najpierw chcesz przeczytać książkę, jak od samego początku będziesz miała własną wizję wtedy na filmie się tak bardzo nie zawiedziesz.
Usuń